Biała Podlaska

Odpust u Królowej Podlasia

15
sie 2022

Przychodzimy do Matki Jedności, aby razem z Nią burzyć wszelkie podziały i budować jedność- mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Zebrani prosili szczególnie o dar jedności dla świata podzielonego politycznie i religijnie.

W Eucharystii, którą poprzedziła procesja eucharystyczna, uczestniczyli licznie przybyli pielgrzymi wraz z kapłanami, ojcowie oblaci na czele z Prowincjałem o. Pawłem Zającem OMI oraz Wizytator Apostolski Kościoła Greckokatolickiego na Białorusi – o. Archimandryta Sergiusz Gajek MIC. We wspólnej modlitwie udział brali także przedstawiciele władz parlamentarnych, państwowych i samorządowych.

Ksiądz biskup w homilii wskazał, że dzisiejsza uroczystość przypomina wszystkim wierzącym o ich powołaniu. Maryja, która zrodziła Bożego Syna zostaje wzięta z ciałem i duszą do nieba. Zostaje zabrana tam, gdzie jest Jej Syn. - Jako pierwsza z ludzi została wzięta do nieba. Jej historia jest zapowiedzią historii wszystkich tych, którzy z Jezusem, Jej Synem, przez wiarę związali swe życie- wskazał biskup siedlecki.

Maryja jest tą, która wypełniła w dziele naszego zbawienia niezwykłe zadanie – zrodziła Bożego Syna. - Jezus sprawia, że nasze serce zostaje oczyszczone z grzechów. On sprawia, że nasze ciało tu na ziemi może stać się mieszkaniem Boga, mieszkaniem Ducha Świętego- akcentował bp Kazimierz Gurda.

Maryja Wniebowzięta stale uczestniczy w historii zbawienia. Ona w dalszym ciągu obecna jest pośród uczniów Jezusa – w Jego Kościele. Wiele jest miejsc w których możemy doświadczać obecności, opieki i orędownictwa Matki Bożej. Ksiądz biskup przypomniał, że takim miejscem jest Kodeń, w którym od prawie 400 lat Maryja towarzyszy wiernym obrządku łacińskiego, unickiego jak i prawosławnego. Jej cześć jest szczególna, bowiem już 300 lat temu–15 sierpnia 1723 r. Jej obraz został ozdobiony koronami papieskimi, ufundowanymi przez Kapitułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Była to trzecia z kolei koronacja obrazu Matki Bożej, po Częstochowie i Trokach, w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To już wówczas Maryja w kodeńskim obrazie nosiła tytuł Pani Podlasia – Matki Jedności.

Biskup siedlecki przypomniał w homilii historię kodeńskiego sanktuarium Matki Jedności. -Ona łączy wszystkich uczniów swego Syna. Łączyła kiedyś, łączy i dzisiaj. Łączyła zwaśnione rodziny, łączyła podzielone społeczności, łączyła skłócone narody. To jest Jej misja, którą tu nad Bugiem ma do wypełnienia i ją wypełnia- wskazał ksiądz biskup.
Nadchodzący rok ma być czasem przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej nowymi koronami, które pobłogosławił papież Franciszek podczas audiencji 3 sierpnia tego roku. Uroczystość zaplanowana jest na przyszły rok, w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Nowe korony zawierają dary serca wielu wiernych, jako dowód ich wdzięczności za otrzymane łaski.

- Maryja przez swe życie i przez swą postawę wobec Bożego Słowa, które w Jej łonie stało się Ciałem, uczy nas pielgrzymować drogą wiary. Ta droga prowadzi do zbawienia, ona prowadzi do nieba. Tam się z Nią spotkamy - zakończył biskup siedlecki.

Na koniec liturgii Mszy św. bp Kazimierz Gurda dokonał obrzędu błogosławieństwa ziół i kwiatów.


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.