Biała Podlaska

Ślubowanie Bractwa STRAŻNICY KOŚCIOŁA

24
paź 2021

W sobotę, 23. października w Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie przedstawiciele Bractwa „Strażnicy Kościoła” złożyli swoje uroczyste ślubowanie wobec Boga i Kościoła. Odbyły się także wybory do Kustodii Diecezjalnej Bractwa.

Z powodu stanu wyjątkowego, który został wprowadzony przez władze RP na granicy z Białorusią, zaplanowane wcześniej ślubowanie na dzień 3. października br., zostało odwołane. Wówczas w Pratulinie miały odbyć się obchody 25-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich oraz Diecezjalny Dzień Mężczyzn. Czas i miejsce wydawały się idealne na złożenie ślubowania przez tych, którzy chcą swoje funkcjonowanie oprzeć na spuściźnie duchowej Męczenników Podlaskich. Ponieważ Bractwo potrzebuje struktury i chce iść dalej w swoim rozwoju, postanowiono dłużej nie czekać, ale umożliwić złożenie ślubowania przynajmniej reprezentantom parafialnych oddziałów Strażników Kościoła.
Przybyłych w sobotę do Pratulina mężczyzn, którym towarzyszyli ich proboszczowie z wielu parafii diecezji siedleckiej, przywitał kustosz Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich ks. kan. Jacek Guz, który jednocześnie jest asystentem kościelnym Bractwa.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył, homilię wygłosił i ślubowanie liderów Bractwa odebrał Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Odśpiewano również hymn Bractwa na melodię „Roty”. Po Mszy św. mężczyźni wzięli udział w nabożeństwie różańcowym, któremu przewodniczył ks. dr Stanisław Siwiec, pratuliński spowiednik.
Odbyły się także wybory do Kustodii Diecezjalnej (tj. zarządu) Bractwa. Parafialni liderzy wraz ze swoimi proboszczami, czyli parafialnymi asystentami SK wytypowali kandydatów, których musi jeszcze zatwierdzić Biskup Siedlecki.
Kandydaci do Kustodii Bractwa Strażnicy Kościoła to:
1. Marek Piotrowski – Pratulin
2. Robert Kotyra – Rakowiska
3. Zbigniew Niezgoda – Gończyce
4. Waldemar Wołoszuk – Wisznice
5. Maciej Fajzetel - Łuków
Przypomnijmy, że Bractwo „Strażnicy Kościoła” zostało powołane do istnienia przez Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdę dekretem z dnia 12. października 2020 roku. Powstało ono dla mężczyzn, którzy chcą kształtować swoją wiarę, bronić Kościoła i wzmacniać przywiązanie do niego oraz propagować wartości chrześcijańskie we współczesnym świecie na wzór bł. Wincentego Lewoniuka i Jego Dwunastu Towarzyszy, Męczenników Podlaskich. Bractwo nie ma charakteru zbrojnego czy militarnego. Pragnienie obrony Kościoła i strzeżenia wiary ojców chce realizować tak, jak jego patronowie, czyli Męczennicy z Pratulina tzn. pod Krzyżem i z różańcami w ręku. „Bractwo jest wspólnotą apostolsko-modlitewną, mającą charakter stowarzyszenia publicznego, zrzeszającą mężczyzn troszczących się o własne zbawienie oraz zbawienie członków swoich rodzin. (…)Członkiem Bractwa może zostać każdy ochrzczony, pełnoletni mężczyzna wyznania katolickiego, dla którego wiara w Boga potwierdzana życiem jest wartością nadrzędną” - czytamy w statucie organizacji.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook