Biała Podlaska

Biała Podl.: Nowy akademik za 19 milionów, PSW będzie Akademią?

Region Pon. 18.10.2021 11:35:10
18
paź 2021

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej uruchomiła nowy akademik. Rektor Jerzy Nitychoruk zapowiada zmianę nazwy na bardziej prestiżową: Akademia Bialska Nauk Stosowanych.

Drugi Dom Studenta rozwijającej się bialskiej uczelni oddano rok i trzy miesiąca od rozpoczęcia budowy. Inwestycja wpisała się w strategię rządu wychodzenia naprzeciw przedsiębiorstwom zagrożonym bankructwem z powodu pandemii. Budynek wzniesiono za ponad 10 mln zł. Wyposażenie kosztowało prawie drugie tyle. Akademik ma 5 kondygnacji, przy czym na czterech znajdują się pokoje mieszkalne, a na parterze sale dydaktyczne. Pokoje i aneksy kuchenne są w pełni wyposażone. Budynek jest zasilany energią z paneli fotowoltaicznych, które – to nowość, jak podkreśla Eugeniusz Izdebski, prezes Bumomexu, główny wykonawca – umieszczono na elewacji akademika.

Poseł Dariusz Stefaniuk przypomniał, że Polski Ład przewiduje miliard zł dla uczelni w Polsce i zachęcał władze PSW do sięgania po fundusze. Nawiązał do realizowanych w tej części regionu inwestycji jak rozbudowa portu suchego w Małaszewiczach czy budowa autostrady A2. Powstaje także nowy garnizon wojskowy. To są, jak zauważył poseł, przyczynki do dalszego rozwoju bialskiej uczelni, która w ostatnim rankingu Perspektyw dla wyższych szkół zawodowych uplasowała się na szczycie.   

Otwarcie akademika, który poświęcił ks. Jacek Guz, poprzedziła inauguracja roku akademickiego. W PSW z uwagi na pamięć o patronie Janie Pawle II uroczystość ta odbywa się 16 października, w rocznicę wyboru Papieża. Studenci I roku złożyli ślubowanie, a wykład inauguracyjny wygłosił gość specjalny gen. dr Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, która tworzy w Białej Podlaskiej wspomniany przez posła Stefaniuka wschodni garnizon WP. Tematem wykładu było nowoczesne przywództwo w służbie człowiekowi. Generał omówił cechy nowoczesnego przywódcy, dla którego najważniejsza jest służba, a nie władza. Wykład zakończył konkluzją, że wszystkie te cechy można przypisać św. Janowi Pawłowi II.         
BM/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Beata Malczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook