Biała Podlaska

Żywa lekcja historii w Wisznicach

Region Pon. 20.09.2021 08:25:35
20
wrz 2021

W Wisznicach odbyły się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę bitwy Ułanów Wielkopolskich z Bolszewikami, która miała miejsce 16 sierpnia 1920 roku.

19 września Mszą św. w parafii Przemienienia Pańskiego w Wisznicach rozpoczęły się uroczystości z wiązane z obchodzoną w tym roku 101. rocznicą bitwy Ułanów Wielkopolskich z Bolszewikami w 1920 roku, która jest jedną z potyczek Bitwy Warszawskiej. Następnie delegacje oraz poczty sztandarowe przemaszerowały sprzed kościoła na plac pod pomnikiem, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości m.in. odczytanie Apelu Poległych, złożenie wieńców oraz krótki koncert Orkiestry Piłsudczyków RP.

Jak podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie wójt Piotr Dragan, 16 sierpnia 1920 roku do Wisznic dotarł 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich, który miał się tu spotkać z innymi wojskami polskimi m.in. legionistami, ale zamiast tego spotkali Sowietów. – I zdecydowali się na szarżę. Sowieci byli zaskoczeni i zaczęli się wycofywać za Wisznice. Ułani nie zdecydowali się na pojmowanie jeńców, natomiast inteligentnie przejęli broń, którą mieli Sowieci, a szczególnie karabiny maszynowe. Dzięki temu podczas dwóch kolejnych dni walk utrzymali Wisznice – podkreślił wójt Piotr Dragan.

Dlaczego Wisznice były tak istotnie dla Sowietów? Bo była to ostatnia z największych miejscowości przed mostem na Bugu w Sławatyczach. – Wiadomo, że odbicie mostu z rąk Sowietów to był bardzo ważny punkt walk odwrotowych Bitwy Warszawskiej – dodał Piotr Dragan.

Po części oficjalnej odbyły się uroczystości przy pomniku. Wszyscy udali się przed restaurację Avangarda w Wisznicach, gdzie odbył się koncert Orkiestry Piłsudczyków RP oraz prezentacja produktów regionalnych z terenu gminy Wisznice.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.